„Nie jesteś normalnym człowiekiem!”

Pomysł na ten wpis wpadł mi do głowy podczas czytania bloga Sylwii, a mianowicie TEGO wpisu.
Autorka pisze tam nieco o wierze, ale także o byciu pewnym swojej prawdy, wiedzy absolutnej. Swój komentarz na ten temat wyraziłem, ale chciałbym poruszyć inny temat, częściowo wynikający z tego.

Chodzi mi o teksty typu „PRAWDZIWY mężczyzna jest…”, „nie jesteś PRAWDZIWĄ polką!”, „NORMALNA praca zapewnia…”, „on jest jakiś INNY!” i tak dalej. Przekonani do własnych racji bardzo szybko jesteśmy w stanie zaszufladkować inne osoby, co często jest bardzo krzywdzące dla innych albo od samego początku zmienia opinię o tym człowieku. Ktoś jest zbyt chudy czy gruby? PRAWDZIWY FACET/KOBIETA TAK NIE WYGLĄDA! Ktoś jest zbyt wyobcowany? NIENORMALNY KOLEŚ!

Wiadomym jest to, że ile ludzi tyle poglądów, ale czasem zamykamy się i ograniczamy swój umysł tak mocno, że nie jesteśmy w stanie pojąć najmniejszego odstępstwa od naszych norm. Mówimy sobie, że coś jest „normalne”, „prawdziwe” nie znając nawet innych alternatyw. Nie krytykuję czyichś poglądów, ponieważ to dobrze, że każdy ma swoje. Chodzi mi raczej o brak empatii oraz akceptacji, z którym się spotykamy obcując z takimi ludźmi. Wyrażają oni swoje zdanie dość szybko i są uparci jak osły, niezdolni do dyskusji na dany temat choćby przez minutę.

Osobiście uważam i powtarzam to cały czas jak mantrę. Człowiek uczy się całe życie. Nie ma takiego czegoś, że w pewnym wieku mamy odpowiednią wiedzę o wszystkim i możemy nie przyswajać jej wcale. Ciągle poznajemy nowych ludzi, nowe reakcje, nowe charaktery i sądzę, że od każdej napotkanej osoby można wyciągnąć coś nowego. Zanim odrzucimy czyjś pogląd, zbesztamy kogoś za daną reakcję pomyślmy chwilę co z tego wynika, zastanówmy się bardziej obiektywnie. Takie myślenie bardzo rozwija, ale powtarzam: nie oznacza to, że musimy akceptować wszystko jak leci. W porządku, bądźmy pewni swojego zdania, w końcu to nasze poglądy, jednakże warto jest zamienić stwierdzenie „on jest jakiś nienormalny” zdaniem „nie podoba mi się sposób w jaki postępuje”. Od razu inaczej, nieprawdaż? ;)

Przez weekend wpisów mnie nie być, ponieważ będę miał gościa z Krakowa i mam zamiar pokazać Wrocław znajomej. Nie omieszkam opowiedzieć jak było, zważywszy na to, że ostatnio było dość poważnie ;)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wpisy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „„Nie jesteś normalnym człowiekiem!”

 1. Seeker pisze:

  Dziękuję za wzmiankę!! :) :) :) :)
  Powodzenia ze znajomą!!

  Nie wiem, kiedy dokładnie nastąpiła ta zmiana we mnie, ale odkąd podchodzę do ludzi i ich zachowań na zasadzie „każdy jest inny i działa według swoich norm” jest mi w życiu nieopisywalnie lżej. I tak, jak piszesz- nie wszystko w drugim człowieku musi nam się podobać, ale trzeba sobie uświadomić, że my oceniamy z NASZEJ perspektywy i mierzymy SWOJĄ miarą. A nie jest ona ani jedyna, ani ostateczna.

 2. ~Karola pisze:

  Trochę się zgodzę i trochę się nie zgodzę. Jeśli poznajemy człowieka, spędzamy z nim czas lub dużo rozmawiamy, możemy wyrobić sobie o nim zdanie. Poznajemy go, widzimy jaki jest w różnych sytuacjach. Wtedy oceniamy i zazwyczaj ta ocena nie jest już powierzchowna.
  Myślę,że każdy ocenia ludzi swoją miarą, tylko nie każdy o tym głośno mówi ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>